UX – User Experience je zkrácenou formou tzv. UxD (User Experience Design) což je sada zásad, metod a technik pro návrh čehokoli – od designu boty, barové židle, karoserie automobilu, … až po sofistikovaná uživatelská rozhraní počítačového softwaru. Tohle všechno je UXD. V AW-dev se zabýváme právě uživatelským rozhraním webů a mobilních aplikací.
Cílem UX obecně je vytvořit u zákazníka kýžený uživatelský prožitek z navrhovaného produktu – jeho spokojenost, loajalitu, nadšení, ochotu se vracet a doporučovat,…
UX spadá pod takzvané CX – Customer Experience – to ve zkratce vystihuje “prozákaznický přístup” nebo “zákaznická zkušenost”. Je to o tom naučit se přemýšlet jako váš zákazník a poznat jeho přání a potřeby.
Poddisciplíny UX uživatelských rozhraní
1) Uživatelský výzkum
Pod který spadají rozhovory s uživateli, tvorba person (reprezentanta cílové skupiny), datová analytika (sledování toků, chování uživatelů a další bádání nad daty), focus group (skupinová diskuse), dotazníková šetření, testování použitelnosti s reálnými uživateli a další výzkumné metody. Výstupy z tohoto bádání pak ovlivňují celý další průběh realizace.
2) Informační architektura
IA definuje strukturu informací na webech a v aplikacích. Výstup má obvykle podobu myšlenkové mapy nebo diagramu, který ukazuje jednotlivé propojení stránek, strukturu navigace a případně tok uživatele k stanovenému cíli.
3) Interakční design
Určuje rozmístění prvků a jejich chování v rámci interakce s uživatelem. Jde o jádro práce UX designera. Výstup této fáze má obvykle podobu funkčního prototypu a technické specifikace. Spolu slouží jako zadání pro celou realiziční fázi – pro grafika, kodéra, programátora,…
4) Visuální design
Visuální design je podle krásné definice serveru usability.com “strategickým uvedením obrázků, barev, typografie a dalších elementů v život”. Fakt, že UX designer musí mít přesah také do visuálního designu, neznamená, že musí být i grafickým kreativcem (opačně se to nevylučuje), ale rozhodně musí rozumět barvám, mluvit do identifikovatelnosti grafických prvků, čitelnosti, typografie a podobně.
Všichni jsme UX designeři!
UX designery jsme ve skutečnosti všichni, kdo přijdeme do styku s návrhem a realizací uživatelských rozhraní – od klienta formujícího myšlenku, přes grafika přemýšlejícího o volbě barev a fontů, přes kodéra, programátora, testera, … Všichni musíme hledat rovnováhu uživatelského komfortu, technických možností a tlaku na plnění cílů zákazníkova podnikání. UX designer je tu od toho, aby měl odbornou supervizi v průběhu celé realizace.