Jak správně na Web Push Notification API?

Webové notifikace jsou tu s námi už několik let, ale teprve v posledním roce byl český internet zavalen jejich nevhodnou implementací, což může uživatelům přijít otravné. Pojďme se podívat na to, jak s “PUSHkami” zacházet správně.

Lukáš Chadraba

Inovační a produktový designer

Jak Web Push notifikace fungují?

Webové Pushky fungují tak, že uživatel musí dát konkrétnímu rozesílateli notifikací, souhlas se zasíláním notifikací pro konkrétní zařízení či webový prohlížeč. Webová stránka nebo webová aplikace pak může na dané unikátní ID posílat obsah.

Ve správný moment

Pushky jsou ideální nástroj pro upozorňování na novinky nebo zásadní události ve vaší aplikaci nebo na vašem webu. Ale je dobré pamatovat na dvě zásady:

O svolení k zasílání je dobré žádat pouze v momentě, kdy víme, že uživatel má momentální potřebu být informován

Některé weby doslova spamují s žádostmi o odběr Push notifikací. Např. v momentě, kdy poprvé přijdete na web za účelem přečtení článku zakryjí část obrazovky žádosti o odběr. Klient to považuje za reklamu, která vyskočila a má potřebu ji hned zavřít. Mnohem efektivnější je dát možnost získání odběru na konec článku nebo v situaci, kdy je předpokládána potřeba budoucí notifikace.

Je dobré rozesílat v četnosti a momentě, které odpovídají klientově potřebě

Spousta webů na to ovšem nedbá a zahlcuje uživatele upozorněními na novinky na webu či aplikaci a považuje to jen za další zdroj návštěvnosti. Je to ale otravné, snižuje to klientovu loajalitu, zhoršuje to obraz značky.
Ukázka z Polymer Airlines – Uživateli je možnost notifikování vhodně nabídnuta a upozornění bude zasláno pouze v případě, že ke zpoždění letu dojde.

O autorovi

Lukáš Chadraba

Inovační a produktový designer

Jsem inovační a produktový designer. Zaměřující se na návrhy produktů, služeb a procesů. Dále na Design systémy a škálovatelný design ve firmách. V Designdevu hledám nové technologie a jejich využití u našich klientů.

Podobné

Přednáška
15. 6. 2023 UX

Přednáška na UX Monday: Hiring UX designerů

Podívejte se s námi, jak probíhalo pravidelné setkání UX Monday, kterého se účastnil i Michal Voják.
číst více
Článek
19. 4. 2023 UX

Designové tokeny

Designové tokeny (anglicky Design tokens) jsou jedním z klíčových prvků Design systému, který slouží ke správě vizuálních aspektů digitálních rozhraní mimo…
číst více
Článek
3. 4. 2023 UX

Co je to Product design?

Product design je proces vymýšlení a vytváření produktů, které řeší problémy uživatelů nebo specifické potřeby na daném trhu. Zároveň propojuje businessové a…
číst více