Oblíbenost nástroje s ohledem na počet uživatelů
Rok 2020 nebyl z pohledu počtu příznivců pro Adobe XD nijak převratný. Zatímco oblíbenost nástroje na plaftormě Windows meziročně vzrostla, na Macu naopak klesla, na což mohl mít vliv enormní zájem o Figmu (více na https://uxtools.co/survey-2020/#ui-design, https://uxtools.co/survey-2019/#ui-design). Tento relativně konzistentní stav uživatelů se může zdát poměrně překvapivý vzhledem k tomu, co všechno Adobe XD nabízí. To si však ukážeme později.
Platforma a výkonnost
Adobe XD je desktopovou aplikací dostupnou pro obě majoritní platformy (MAC, Windows). Je čistě na uživateli, zda bude pracovat offline či svou práci bude ukládat na cloud. Nástroj tak není omezený na internetové připojení stejně jako je tomu v případě Sketche. Při srovnání výkonnosti mi subjektivně přijde Adobe XD svižnější, nicméně věřím, že na silnějších zařízeních zásadní rozdíly mezi zmíněnými nástroji nezpozorujete.
Cena
Při porovnávání cen je potřeba zmínit, že ceny produktů Adobe jsou na našem trhu znatelně vyšší, než na trhu americkém, a částky jsou udávány v eurech. V případě předplatných plánů určených pro jednotlivce a malé týmy má každý designer svou vlastní licenci a měsíčně Adobe XD vyjde na 12,09€ (v USA – 9,99$). V přepočtu se tak přibližuje k ceně Figmy (~15$/měsíc). Pokud však používáte i další nástroje Adobe, či dokonce máte předplatné balíčku všech aplikací, tak je Adobe XD jeho součástí, a v takovém případě se jeví jako jasná volba.
Adobe XD přichází i s verzí Starter, která je zcela zdarma. Hodí se však spíše pro osobní účely, či jednotlivce pracující „offline“. Ačkoli nabízí téměř kompletní vybavení nástroje, jeho používání má jeden velký háček v podobě limitu na jeden aktivně sdílený soubor. Ve Starter verzi můžete mít pouze jeden soubor, na kterém můžete aktivně spolupracovat s jedním kolegou, či prezentovat klientům s využitím Cloudu a všech funkcí s tím spojených.
I nedávno upravená Starter verze Figmy (https://help.figma.com/hc/en-us/articles/360061769534-Starter-plan-updates) tak zůstává daleko štědřejší, co se počtu souborů i editorů týká.
Rozhraní a ovládání
Při prvním pohledu na základní rozhraní by si člověk dokázal Adobe XD poměrně snadno splést s Figmou, pokud by si nevšiml pro Adobe produkty typického sloupku nástrojů v levé části obrazovky. Přiznivce Adobe produktů navíc zřejmě nepotěší, že rozhraní Adobe XD je pevné, a nelze jednotlivé komponenty rozhraní vytahovat či přerovnávat, jak mohou být zvyklí.
Rozdílů oproti Figmě a Sketchi postupem času naleznete více, než byste si mysleli. V Adobe XD nenajdete možnost několika stránek (angl. pages) v jednom souboru. Jednotlivé obrazovky (angl. artboards) tak budete vytvářet na jednom velkém plátně. V takovém případě ocení seznam vrstev i ti, kteří jej doposud nepoužívali. Levý panel je však v defaultním zobrazení okupován assety a do vrstev musíte přepínat. Levá část rozhraní obsahuje i další rozdíly, ale jedná se spíše o osobní preference designéra.
Obecně lze říci, že Adobe XD jde cestou flexibility a rychlosti, stejně jako Figma. Při práci s komponentami (vzorovými prvky) a jejich instancemi (dynamickými kopiemi komponent) nejste omezeni a můžete instance velmi jednoduše upravovat. Podobně rychle můžete upravovat i barvy a texty prvků, které jsou napojeny vztahem na styly. Hlavním problémem zde však je, že toto napojení stylů není viditelné v panelu úprav prvků. Může se tak jednoduše stát, že si vazbu na styl jakoukoli úpravou zpřetrháte, aniž byste se dozvěděli, že nějaká vazba existovala.
Funkce a pluginy
Ani v případě Adobe XD není výjimkou, že lze nástroj obohatit velkým množstvím pluginů, nicméně pro srovnání funkcí s konkurencí budou možnosti pluginů prozatím ignorovány.
Při práci na plátně zjistíte, že funkce konkurenčních nástrojů se často shodují, nicméně i Adobe XD nabízí pár svých vychytávek v základu. Tou hlavní je nativní tvorba a správa struktur opakujících se prvků (angl. repeater). V případě potřeby rozpohybování návrhů můžete sáhnout po funkcích prototypování. S malými rozdíly jde o podobné vybavení jako má Figma, které si dokáže poradit i se složitějšími animacemi. Adobe XD není však pozadu ani v rámci týmové kolaborace. Umožňuje týmu designérů pracovat na stejném projektu v reálném čase, hlídat si verze souborů či své návrhy sdílet pro prezentaci klientům nebo vývojářům.
S ohledem na pluginy se spektrum možností opět významně rozšiřuje. Pluginy pro Adobe XD procházejí schvalovacím procesem a přistupovat k nim lze přes integrovanou knihovnu. Knihovna nabízí pohodlné procházení a vybrané pluginy je možné jedním stiskem nainstalovat do aplikace v počítači.
Vzájemná kompatibilita
Pro jedince zvažující přechod mezi nástroji je důležité zmínit i možnosti vzájemné kompatibility. Adobe XD v tomto směru umožňuje nativní import kompletních souborů ze Sketche. S importem prvků z Figmy má však velké potíže. Exportované prvky z Adobe XD dopadají pro konkurenty rozdílně. Zatímco Sketch si s nimi opět neporadí, Figma dosáhne výsledku, který si vyžádá několik ručních úprav spojených zejména se zarovnáváním textu. V případech těchto tří nástrojů se však stále nabízí možnost sáhnout po nějakém konvertoru, který plynulý přechod zajistí (např. XD2Sketch – https://xd2sketch.com/converter/figma-to-sketch).
Závěr
Adobe XD se řadí mezi nástroje umožňující flexibilitu při stylizaci a vytváření komponent. V počátku se může zdát jeho ovládání nedodělané, nebo že vám zbytečně hází klacky pod nohy, ale možná je to záměr. Osobně totiž mohu říct, že mě Adobe XD donutilo upravit návyky a proces tvorby návrhů, a překvapivým důsledkem těchto změn byla rychlost a zábava. Jeho slabinu však vnímám v robustnosti. S přibývajícím počtem obrazovek, assetů, knihoven a komplexností návrhu začne být práce s Adobe XD poměrně nepříjemná a nepřehledná. Tato slabina však nesouvisí s absencí funkcí, ale spíše v rozhraní a strukturování elementů.
Dobrou zprávou je, že vývojáři naslouchají zpětné vazbě a na těchto věcech pracují. Vybavení funkcí má Adobe XD poměrně bohaté a s americkou cenovkou se jedná skutečně o zajímavou nabídku. U nás je však cena vyšší. Pro tvorbu projektů menšího rozsahu může být Adobe XD ideálním parťákem, který vás bude bavit. Pokud však hledáte robustnost, nemohu v současné chvíli nástroj doporučit. I přesto bych nezoufal, vzhledem k probíhajícím úpravám se může tato skutečnost nečekaně změnit.