Lookback
Loockback je nástroj, který můžete použít pro moderované i nemoderované testování prototypů na počítači nebo mobilu. Při nemoderovaném testování dostane respondent seznam úkolů, které postupně plní. Lookback ho přitom nahrává a po skončení nahrávku zasílá výzkumníkovi. My jsme ho využívali primárně na moderované testování použitelnosti. Začínali jsme s prototypy na počítačích, kde jsme se ještě s Lookbackem seznamovali a přicházeli na to, jakým způsobem s ním pracovat. V této fázi jeden z kolegů vytvořil krátký návod pro pozorovatele. Také jsme zjistili, jaká je minimální rychlost internetu respondentů, kterou jsme začali zadávat do rekrutace. Pak jsme přidali i testování na mobilu, kde jedním ze zádrhelů na straně respondentů byla nutnost používat sluchátka kvůli zvukové ozvěně.
Screenshot z aplikace Lookback
Výhody nástroje
- Samostatná místnost pro respondenta a výzkumníka. Ti jsou od pozorovatelů oddělení a respondent vůbec nevnímá, že ho někdo při testování sleduje.
- Možnost přidat URL odkaz na prototyp do Lookbacku. Tento odkaz se následně objeví respondentovi přímo během nastavování. Stačí, když na něj klikne a prototyp se mu otevře.
- Samostatná místnost pro pozorovatele, kde si mohou povídat mezi sebou.
- Možnost komunikace mezi výzkumníkem a pozorovateli pomocí chatu bez vědomí respondenta.
- Živý přenos obrazovky, zvuku i videa.
- Nahrávání obrazovky, zvuku i videa.
- Pokud máme v testování několik skupin respondentů, je možné pro každou z nich vytvořit samostatný prostor (podsložku) v nástroji.
- URL adresa pro pozorovatele ale zůstane stejná. Díky tomu jsou všichni respondenti z daného testování na jednom místě
- Možnost i nemoderovaného testování.
Nevýhody nástroje
- Nutnost instalace aplikace do mobilu nebo rozšíření do google chrome i na straně respondenta.
- Nutnost použít google chrome jako webový prohlížeč pro testování.
- Složitější nastavování oproti Skype či Google hangouts.
- Nutnost použít sluchátka při testování na mobilním telefonu.
- V rámci zakoupeného balíčku jen jeden účet pro výzkumníka, ostatní účty jen jako pozorovatelé.
- Pokud potřebujete během jednoho testování testovat jak na mobilu, tak na počítači, musíte pro každou platformu zvlášť vytvářet novou session, což není pro uživatele moc příjemné (musí procházet opětovně procesem nastavování Lookbacku).
Miro
Miro nabízí poměrně širokou škálu funkcí. Umožňuje vytvářet informační architekturu, myšlenkové mapy, low fidelity prototypy nebo kanban modely jednotlivých tasků. V našem případě jsme ho využívali pro dva účely. Prvním byla komunitní ideace v rámci návrhu nového nástroje. V této fázi jsme zde zpracovávali myšlenky a nápady z předchozích rozhovorů. Druhým účelem bylo vyhodnocování testů použitelnosti, kdy jsme zde přidávali jednotlivé obrazovky a k nim zařazovali naše postřehy. Díky tomu nebylo nutné, aby byl celý tým přítomen na testování a dělal zápisy přímo tam. Třetím účelem byl workshop týmu, během kterého jsme zpracovávali informace ohledně používání nástrojů na tvorbu prototypů.
Výhoda nástroje
- Možnost online spolupráce celého týmu na jedné obrazovce, kdy vidíme, na čem naši kolegové aktuálně pracují.
- Jednoduchost užívání přes webový prohlížeč bez nutnosti instalace nástroje na počítač.
- Možnost pozvat na projekt i neregistrované uživatele.
- Pěkné grafické zpracování zvyšující uživatelskou zážitek.
- Nekonečné plátno, kde je možné zobrazit takřka celý výzkum.
- Orientace na plátně prostřednictvím mapy.
- Výběr z různých funkcionalit, například myšlenkové mapy, kanban tabulky, lepíky, grafy, přidávání celých nákresů i obrázků nebo možnost sledovat činnost jiného uživatele.
Nevýhoda nástroje
- Nepřehlednost při větším množství informací.
- Zasekávání nástroje při větším počtu uživatelů.
Screenshot z aplikace Lookback
Skype/Google Meet
V poslední řadě jsme se soustředili na hloubkové rozhovory a pro ně využívali jednoduše Skype nebo Google Meet. Tyto nástroje zařazuji do jedné skupiny, protože jsme mezi nimi volili jen podle potřeby konkrétního respondenta. Setkávali jsme se s nimi hlavně při hloubkových rozhovorech i testováních použitelnosti. V případě testování jsme respondentovi poslali odkaz na prototyp prostřednictvím chatu.
Výhody nástrojů
- Obecná rozšířenost mezi respondenty. Většina alespoň jeden z nich již dříve používala.
- Jednoduché použití.
- Chat pro zaslání odkazu na prototyp.
Nevýhody nástrojů
- Nutnost instalace nástroje nebo rozšíření.
- Nutnost nahrávat obraz, zvuk a video přes jinou aplikaci.
- Respondent, výzkumník i pozorovatelé jsou přítomni v jedné místnosti, což mohlo přispívat k větší nervozitě respondenta.
Závěrem
V současnosti stále využíváme všechny nástroje, i když se snažíme dělat výzkumy tváří v tvář. Loockback nám vyhovuje jako prostředí pro nahrávání testování, psaní poznámek a kvůli možnosti sdílet výzkum naživo v rámci organizace. Miro aktuálně používáme hlavně na vyhodnocování testů použitelnosti. A na Skype či Google Meet se obracíme v případě nutnosti rychlého a levnějšího testování našich prototypů.
Rádi ale poznáme a otestujeme i další nástroje. Máte dobré zkušenosti s něčím dalším? Znáte nástroj, který dokáže obsáhnout všechny naše požadavky? V tom případě budeme rádi za doporučení.